Election 2018

Find your ward:

Search Donations
Download Candidate Info (CSV)
Questions to the Candidates

Mayor (12 candidates)

James T. Sheahan
Hamid Alakozai
Clive Doucet
Bruce McConville
Moises Schachtler
Ryan Lythall
Michael Pastien
Ahmed Bouragba
Craig MacAulay
Jim Watson
Joey Drouin
Bernard Couchman
(full ward info)

Alta Vista (6 candidates)

Clinton Cowan
Jean Cloutier
Mike McHarg
Raylene Lang-Dion
John Redins
Kevin Kit
(full ward 18 info)

Barrhaven (5 candidates)

Atiq Qureshi
Hadi Wess
Ahmad Malgarai
Jan Harder
Franklin Epape
(full ward 3 info)

Bay (5 candidates)

Erica Dath
Marc Lugert
Trevor Robinson
Don Dransfield
Theresa Kavanagh
Tricia Ross
(full ward 7 info)

Beacon Hill-Cyrville (2 candidates)

Tim Tierney
Michael Schurter
(full ward 11 info)

Capital (5 candidates)

Christine McAllister
Jide Afolabi
Anthony Carricato
Shawn Menard
David Chernushenko
(full ward 17 info)

College (3 candidates)

Ryan Kennery
Emilie Coyle
Rick Chiarelli
David Thompson
(full ward 8 info)

Cumberland (3 candidates)

Stephen Blais
Cameron Rose Jette
Jensen Boire
(full ward 19 info)

Gloucester-South Nepean (5 candidates)

Zaff Ansari
Michael Qaqish
Harpreet Singh
Irene Mei
Carol Anne Meehan
Jules Ruhinda
(full ward 22 info)

Gloucester-Southgate (5 candidates)

Sam Soucy
Diane Deans
Robert Swaita
Alek Golijanin
Perry Sabourin
Lilly Obina
(full ward 10 info)

Innes (4 candidates)

Donna Leith-Gudbranson
François Trépanier
Tammy Lynch
Laura Dudas
(full ward 2 info)

Kanata North (5 candidates)

Lorne Neufeldt
David Gourlay
Philip Bloedow
Jenna Sudds
Matt Muirhead
(full ward 4 info)

Kanata South (4 candidates)

Doug Large
Allan Hubley
Mike Brown
Steve Anderson
(full ward 23 info)

Kitchissippi (2 candidates)

Daniel Stringer
Jeff Leiper
(full ward 15 info)

Knoxdale Merivale (5 candidates)

James Dean
Peter Anthony Weber
Warren Arshinoff
Luigi Mangone
Keith Egli
(full ward 9 info)

Orleans (17 candidates)

Toby Bossert
Miranda Gray
Rick Bédard
Dina Epale
Louise Soyez
Diego Elizondo
Don Yetman
Kevin Tetreault
Mireille Brownhill
Guy Desroches
Shannon Kramer
Jarrod Goldsmith
Doug Feltmate
Matthew Luloff
Catherine Kitts
Geoffrey Nicholas Griplas
Qamar Masood
Bob Monette
(full ward 1 info)

Osgoode (5 candidates)

Mark Scharfe
Jay Tysick
Auguste Banfalvi
Kim Sheldrick
George Darouze
(full ward 20 info)

Rideau Vanier (4 candidates)

Matt Lowe
Thierry Harris
Mathieu Fleury
Salar Changiz
Hassib Reda
(full ward 12 info)

Rideau-Goulbourn (2 candidates)

David Brown
Scott Moffatt
(full ward 21 info)

Rideau-Rockcliffe (2 candidates)

Peter Heyck
Tobi Nussbaum
(full ward 13 info)

River (4 candidates)

Riley Brockington
Hassib Reda
Kerri Keith
Fabien Kalala Cimankinda
(full ward 16 info)

Somerset (4 candidates)

Catherine McKenney
Jerry Kovacs
Merdod Zopyrus
Arthur David
(full ward 14 info)

Stittsville (2 candidates)

Shad Qadri
Glen Gower
(full ward 6 info)

West Carleton-March (3 candidates)

Eli El-Chantiry
Judi Varga-Toth
James Parsons
(full ward 5 info)
Created by Kevin O'Donnell to make it easier to be part of the political conversation in Ottawa.
On Twitter? Follow @OttWatch and @ODonnell_K
Privacy Policy