Election 2018

Find your ward:

Search Donations
Download Candidate Info (CSV)
Questions to the Candidates

Mayor (12 candidates)

Bruce McConville
Ahmed Bouragba
Craig MacAulay
James T. Sheahan
Clive Doucet
Jim Watson
Bernard Couchman
Moises Schachtler
Joey Drouin
Ryan Lythall
Hamid Alakozai
Michael Pastien
(full ward info)

Alta Vista (6 candidates)

Kevin Kit
Raylene Lang-Dion
John Redins
Mike McHarg
Clinton Cowan
Jean Cloutier
(full ward 18 info)

Barrhaven (5 candidates)

Franklin Epape
Atiq Qureshi
Ahmad Malgarai
Hadi Wess
Jan Harder
(full ward 3 info)

Bay (5 candidates)

Theresa Kavanagh
Erica Dath
Marc Lugert
Trevor Robinson
Don Dransfield
Tricia Ross
(full ward 7 info)

Beacon Hill-Cyrville (2 candidates)

Tim Tierney
Michael Schurter
(full ward 11 info)

Capital (5 candidates)

Anthony Carricato
Jide Afolabi
Shawn Menard
David Chernushenko
Christine McAllister
(full ward 17 info)

College (3 candidates)

Ryan Kennery
Rick Chiarelli
Emilie Coyle
David Thompson
(full ward 8 info)

Cumberland (3 candidates)

Cameron Rose Jette
Stephen Blais
Jensen Boire
(full ward 19 info)

Gloucester-South Nepean (5 candidates)

Carol Anne Meehan
Irene Mei
Harpreet Singh
Zaff Ansari
Michael Qaqish
Jules Ruhinda
(full ward 22 info)

Gloucester-Southgate (5 candidates)

Perry Sabourin
Diane Deans
Robert Swaita
Alek Golijanin
Sam Soucy
Lilly Obina
(full ward 10 info)

Innes (4 candidates)

Laura Dudas
François Trépanier
Donna Leith-Gudbranson
Tammy Lynch
(full ward 2 info)

Kanata North (5 candidates)

Philip Bloedow
Matt Muirhead
David Gourlay
Jenna Sudds
Lorne Neufeldt
(full ward 4 info)

Kanata South (4 candidates)

Steve Anderson
Doug Large
Allan Hubley
Mike Brown
(full ward 23 info)

Kitchissippi (2 candidates)

Jeff Leiper
Daniel Stringer
(full ward 15 info)

Knoxdale Merivale (5 candidates)

Warren Arshinoff
James Dean
Keith Egli
Luigi Mangone
Peter Anthony Weber
(full ward 9 info)

Orleans (17 candidates)

Jarrod Goldsmith
Catherine Kitts
Rick Bédard
Doug Feltmate
Dina Epale
Matthew Luloff
Louise Soyez
Qamar Masood
Geoffrey Nicholas Griplas
Toby Bossert
Kevin Tetreault
Mireille Brownhill
Diego Elizondo
Miranda Gray
Guy Desroches
Shannon Kramer
Don Yetman
Bob Monette
(full ward 1 info)

Osgoode (5 candidates)

Kim Sheldrick
Jay Tysick
Mark Scharfe
Auguste Banfalvi
George Darouze
(full ward 20 info)

Rideau Vanier (4 candidates)

Matt Lowe
Thierry Harris
Mathieu Fleury
Salar Changiz
Hassib Reda
(full ward 12 info)

Rideau-Goulbourn (2 candidates)

David Brown
Scott Moffatt
(full ward 21 info)

Rideau-Rockcliffe (2 candidates)

Peter Heyck
Tobi Nussbaum
(full ward 13 info)

River (4 candidates)

Hassib Reda
Kerri Keith
Riley Brockington
Fabien Kalala Cimankinda
(full ward 16 info)

Somerset (4 candidates)

Arthur David
Merdod Zopyrus
Jerry Kovacs
Catherine McKenney
(full ward 14 info)

Stittsville (2 candidates)

Shad Qadri
Glen Gower
(full ward 6 info)

West Carleton-March (3 candidates)

Judi Varga-Toth
James Parsons
Eli El-Chantiry
(full ward 5 info)
Created by Kevin O'Donnell to make it easier to be part of the political conversation in Ottawa.
On Twitter? Follow @OttWatch and @ODonnell_K
Privacy Policy